Hufiec ZHP Milanówek

Witamy wszytkich na stronie internetowej 

Hufca ZHP Milanówek im. Janusza Kusocińskiego

Hufiec Milanówek Związku Harcerstwa Polskiego, to zuchy i harcerze, pod którymi kryje się wiele znaczeń – jesteśmy podróżnikami i zapaleńcami przygód. Uwielbiamy dobrą zabawę, będąc przy tym odkrywcami oraz wolontariuszami…, ale przede wszystkim jesteśmy jedną wielką grupą przyjaciół, harcerską rodziną. Dlatego często mówi się że jesteśmy dla siebie braćmi, opiekunami, wychowawcami. Mamy wiele pasji, każdy z nas jest inny – nie trzeba wiele by do nas dołączyć – wystarczy być sobą i przyjść na zbiórkę.
     Najmłodsze dzieci z klas I-III przychodzą do gromad zuchowych (GZ). Tam poznają pełen przygód świat zucha, uczą się samodzielności, rozwijają wyobraźnię i nie mogą przestać męczyć rodziców opowieściami jak fajnie było na zbiórce, jakie super pomysły ma druhna drużynowa i jak bardzo nie mogą doczekać się swojego pierwszego biwaku.
     W klasie czwartej większość zuchów przechodzi do drużyny harcerskiej (DH) – w tym momencie poznają życie harcerza. Zbiórki są poważniejsze, członkowie drużyny bliżsi – dzielą się teraz na zastępy, czyli mniejsze grupki które dają możliwość lepszej współpracy.  Harcerz czuje, że jest częścią grupy,  zaczyna się angażować w podejmowanie odpowiedzialności za realizowanie zadania. Jeśli do tej pory nie miał zuchowego mundurka, to teraz ma mundur o który dba, bo wie jakie ważne symbole nosi i jak wiele mundur mówi o nim samym. Przechodzi próbę harcerza i zostaje dopuszczony do Przyrzeczenia Harcerskiego – to kształtuje w nim konkretny system wartości, na którym będzie się opierał. Harcerz jest uczynny, udziela się w wolontariacie, wie jak ważna jest historia i bierze udział w uroczystościach państwowych, szanuje siebie i innych, swoją pracę i docenia to co inni robią dla niego. Ale przede wszystkim otacza się ludźmi pełnymi optymizmu, pasji, otwartości na świat, ma wielu przyjaciół.
     Gdy jest harcerzem starszym, rozwija siebie, znajduje pasję którą chce się dzielić i drogę którą chce podążać. Stawia sobie wyzwania, pokonuje przeciwności i zdobywa doświadczenie, o którym mogą tylko pomarzyć jego znajomi spoza harcerstwa.
     Jeśli chcesz spróbować być taki jak w tej historii, to wcale nie musisz zaczynać w wieku 6 lat – możesz dołączyć kiedy tylko zechcesz, o każdej porze roku. Na pewno przekonasz się, że wcale nie jest trudno wkręcić się w ten ciąg przygody i wcale nie masz wiele zaległości! Jedyne czego od Ciebie wymagamy to odrobina odwagi – po prostu przyjdź na zbiórkę wybranej gromady lub drużyny i przekonaj się, jaka przyjacielska atmosfera panuje wśród zuchów i harcerzy. Harcerstwo to nic innego jak możliwość rozwoju, zdobywanie umiejętności, odkrywania pasji, to przyjaźń na całe życie:) To może być coś dla Ciebie.
Informację o gromadach i drużynach można znależć w zakładce KTO GDZIE

ZHP jest jedyną w Polsce organizacją skautową uznaną przez Światową Rodzinę Skautową i należy do WOSM i WAGGGS.