Hufiec ZHP Milanówek

Wydarzenia w hufcu

22 Październik 2022 rok

Centralny Zlot Młodierzy "Palmiry"

 Zuchy, harcerze i instruktorzy naszego hufca biorą udział w 62 Centralnym Zlocie Młodzieży "Palmiry"

27 Września 2022r

Pomnik "Szarych Szeregów", ul. Szarych Szeregów


Grupa Harcerzy i Instruktorów naszego hufca składa kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów w Milanówku. 

Tak to już 83 rocznica przejścia harcerzy do podziemia w czasie II Wojny Światowej.


Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945.

Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej w mieszkaniu Stanisława Borowieckiego, Szefa Głównej Kwatery Męskiej, przy ul. Noakowskiego 12.

Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.


1 czerwiec 2020 roku

Kochane Zuchy i Kochani Harcerze,

z okazji Dnia Dziecka, instruktorzy Hufca Milanówek życzą Wam oraz wszystkim dzieciom na całym świecie dużo radości i ciekawości z odkrywania świata oraz uśmiechu każdego dnia a przede wszystkim zdrowia i miłości rodzinnej.

Z tej okazji zapraszamy Was do wysłuchania bajki czytanej przez Instruktorów Hufca Milanówek.

Bajka

Czuwaj Druhny i Druhowie!

22 lutego, jak co roku świętujemy Dzień Myśli Braterskiej, czyli najważniejsze święto dla skautów i harcerzy na całym świecie. Pamiętajmy, że harcerzem jest się każdego dnia niezależnie od tego czy mamy na sobie mundur czy nie. A ten wyjątkowy dzień jakim jest Dzień Myśli Braterskiej jest świętem przyjaźni i braterstwa między skautami.

Z tej okazji wszystkim Zuchom, Harcerzom i Instruktorom naszego Hufca życzę pogody ducha na każdy dzień, radości z wykonywania każdej rzeczy i Braterstwa które pozwoli nam podejmować nowe wyznania nie tylko w życiu harcerskim.

 

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!

phm. Piotr Kowalczyk

Komendant Hufca Milanówek

im. Janusza Kusocińskiego 

08-16.02.2020 rok

Nasz przygoda na Harandzie - czyli Zimowisko Hufca Milanówek

Rozpoczęliśmy naszą przygodę od wielkiego zdziwienia, to białe to jest śnieg. Mało tego na dworzu jest mróz (mróz to coś takiego, kiedy jest prawdziwa zima). Pozdrawiamy wszystkich z Milanówka, którzy rozpoczynają sezon wiosenny, My zaprzyjaźniamy się z zimą i cieszymy z uroków białego szaleństwa.

Więcej zdjęć w Galerii Zdjęć 

31 stycznia 2020 roku

Bal Karnawałowy dla dzieci z klas I-III w Szkole Podstawowej nr.2

Parę dni wcześniej, zostaliśmy poproszeni przez radę rodziców do poprowadzenia w szkole Balu Karnawałowego dla najmłodszych klas. Jako przyjaciele dzieci, przyjeliśmy zaproszenie i mamy nadzieję że dzieciaki bawiły się dobże.

Mamy rekord !!!!


115 812,09 zł w sztabie WOŚP Milanówek

Jednak zebraliśmy więcej!!!

Po przeliczeniu walut i doliczeniu e-skarbonek

Mamy 117 338,32 złJ


Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pomogli nam to osiągnąć!

Brakuje nam słów aby opisać radość która nas rozpiera! Po raz kolejny bijemy rekord i po raz kolejny Milanowianie udowadniają, że maja naprawdę wielkie serca  Serdecznie dziękuje wszystkim którzy pomogli sprawić, że możemy wesprzeć WOŚP rekordowa sumą!

Dziękuje wolontariuszom którzy dzielnie kwestowali, sponsorom którzy ochoczo nas wsparli, artystom i pasjonatom którzy uświetnili final Orkiestry, wszystkim członkom sztabu i chętnym którzy pomogli przy organizacji, wszystkim którzy przekazali fanty i wypieki na finał oraz dziękuje każdej osobie która przekazała choć złotówkę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Noście Wasze serduszka z dumą i widzimy się znów za rok by pobić kolejny rekord.

Siema!

W sobotę 21 grudnia 2019r. w naszym hufcu odbyła się Wigilia, na której przyboczni i kadra instruktorska przygotowała inscenizację sztuki "Dziadek do orzechów".


Bardzo dziękujemy im za zaangażowanie uatrakcyjnienie naszego wspólnego spotkania Wigilijnego.


Komenda Hufca Milanówek


                   


W piątek i sobotę (20-21.12.2019) wraz z harcerzami i instruktorami Hufca Milanówek rozwoziłem paczki świąteczne dla Powstańców, przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedziliśmy pieciu powstańców w Milanówku i dwóch w Brwinowie, wszędzie byliśmy bardzo ciepło przyjęci. Dla harcerzy z naszego hufca było to wielkie przeżycie, móc spotkać się z osobami z tamtych lat. Podczas rozmów z Powstańcami, dowiedzieliśmy się że wszyscy byli harcerzami.

Bardzo dziękuję druhnom i druhom z 29 DH "Arsenał" (Filipowi, Kubie, Adzie, Krzyśkowi, Szymonowi, Małgosi, Weronice, Bartkowi) z 18 DH "Słowianie" (Szymonowi) za pomoc w rozwożeniu paczek, oraz druhowi hm. Krzysztofowi Wiącek i Druhnie pwd. Ani Kowalczyk za wizyte ze mną u Powstańców.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!

phm. Piotr Kowalczyk

Komendant Hufca Milanówek


1 listopada 2019 roku

Wszystkich Świętych, Cmentarz w Milanówku


Instruktor i harcerz z naszego Hufca, pełnili wartę przy pomniku upamiętniającym śmierć Powstańców Warszawski w Milanowskim szpitalu wojennym, podczas Mszy Świętej na cmentarzu.

11 październik 2019 roku

Tablica upamiętniająca Michała Lasockiego, ul. Kościuszki


Instruktorzy Hufca Milanówek składają kwiaty pod tablicą Michała Lasockiego z Okazji rocznicy śmierci założyciela Letniska Milanówek


Tablica upamiętniająca Michała Lasockiego – założyciela Letniska Milanówek, sędziego i wielkiego społecznika – została ufundowana na wniosek licznych mieszkańców Milanówka i uroczyście odsłonięta w grudniu 2006 r. Tablica znajduje się w parku im. Michała Lasockiego przy ul. Kościuszki.

28 Września 2019 roku

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa


28 września harcerze i instruktorzy z Hufca Milanówek wyruszyli do Warszawy na ogólnopolski Alert Pamięci z okazji 80 rocznicy powstania "Szarych Szeregów" ogłoszony przez Naczelniczkę ZHP hm. Annę Nowosad.

Harcerze z 18 DH "Słowianie" oraz 29 DH "Arsenał" oprócz reprezentowania naszego hufca wystąpili w barwach Chorągwi Stołecznej jako część drużyny reprezentacyjnej.

Główne uroczystości odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

27 Września 2019r

Pomnik "Szarych Szeregów", ul. Szarych Szeregów


Grupa Harcerzy i Instruktorów naszego hufca składa kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów w Milanówku. 

Tak to już 80 rocznica przejścia harcerzy do podziemia w czasie II Wojny Światowej.


Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945.

Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej w mieszkaniu Stanisława Borowieckiego, Szefa Głównej Kwatery Męskiej, przy ul. Noakowskiego 12.

Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.

27 Września 2019 roku

Tablica im. Adama Bienia, skwer im. Adama Bienia


Uroczystości Miejskie przy Pomniku Adama Bienia

Harcerze z naszego Hufca składają kwiaty.


Adam Bień – polityk ruchu ludowego, adwokat, sędzia, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego, kawaler Orderu Orła Białego, wieloletni mieszkaniec Milanówka. I Zastępca Delegata Rządu na Kraj i Członek Krajowej Rady Ministrów, aresztowany w Procesie „Szesnastu” w marcu 1945 r., zm. w 1998 r. w Warszawie.

27 Września 2019 roku

Tablica upamiętniająca czyny i bohaterską śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego (1901–1948), skwer Bohaterów Polski Podziemnej


Uroczystości Miejskie przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego

Harcerze z naszego Hufca asystują i składają kwiaty.


Rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz AK, w 1940 r. pod przybranym nazwiskiem, dobrowolnie i celowo poddał się aresztowaniu i zesłaniu do Auschwitz, gdzie zorganizował obozową organizację konspiracyjną. Posługując się skonstruowaną w obozie radiostacją przekazywał do Londynu pierwsze relacje o obozie. Po ucieczce z obozu w 1943 r. nadal pracował w podziemiu. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po pobycie w oflagu trafił do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wróciwszy do kraju organizował antykomunistyczne podziemie. Aresztowany w 1947 r., został skazany pod zarzutem szpiegostwa na śmierci. Został stracony w 1948 r.

01 Września 2019 roku

Kościół Św. Jadwigi

Wprowadzenie Pocztów Sztandarowych na uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

 

     Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Tekst ze strony:  https://1wrzesnia39.pl/39p/kalendarium-1/8869,1-wrzesnia-1939-piatek.html

ZHP jest jedyną w Polsce organizacją skautową uznaną przez Światową Rodzinę Skautową i należy do WOSM i WAGGGS.